instalacje gazowo sanitarne

szeroki zakres usług

najwyższa jakość

wieloletnie doświadczenie

nowoczesne rozwiązania

bezpieczeństwo i niezawodność


Czym jest instalacja wody lodowej?

Woda lodowa wykorzystywania jest w systemach chłodzenia. Współcześnie instalacja wody lodowej traktowana jest jako zamiennik systemu klimatyzacji freonowej. Jest to alternatywa bardzo ciekawa, a przede wszystkim znacznie tańsza pomimo trudności projektu.

Jak działa instalacja wody lodowej?

Instalacja wody lodowej to system, który jest zbliżony w swej budowie do systemu ogrzewania. Tak naprawdę jedyną różnicą jest fakt zasilania zimną wodą. Sama nazwa wiąże się właśnie z temperaturą wody. Jako źródło zimnej wody wykorzystywany jest agregat wody lodowej, który nazywany jest wymiennikiem ciepła (w wymianie ciepła pomiędzy powietrzem a wodą może być wykorzystywany freon). Woda lodowa to natomiast nic innego jak roztwór wody - najczęściej w połączeniu z glikolem etylenowym lub propylenowym. Zazwyczaj czysta woda nie ma odpowiedniej krzepliwości. Ważne jest jednak, by ilość glikolu w roztworze nie była zbyt wysoka - ma to bowiem wpływ na wytrzymałość instalacji. Jako odpowiedni wskazuje się roztwór 30%. Istotny w całym procesie jest także klimakonwektor, który staje się w instalacji odbiornikiem. Jeżeli przez klimakonwektor, w którym znajduje się woda, nastąpi przepływ powietrza - ciepło zostaje z niego zabrane.

Inwestycja w przyszłość

Sama konstrukcja instalacji wody lodowej jest skomplikowana i znacznie droższa niż tradycyjna instalacja freonowa. Ponadto jest ona także trudniejsza w zaprojektowaniu i wykonaniu, jednak ma wiele zalet. Największą są niewątpliwie koszty utrzymania instalacji - wiąże się to głównie ze zużyciem energii elektrycznej wykorzystywanej przy pracy pomp. W przełożeniu na czas użytkowania koszty mogą zostać kilkukrotnie obniżone, jednak na samym początku konieczna jest kosztowna inwestycja. Warto także zaznaczyć, że instalacja wody lodowej to także troska o środowisko. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne niż klimatyzatory freonowe.

Obecnie klimatyzatory, które opierają się na instalacji wody lodowej, wykorzystywane są zwłaszcza w przemyśle.

 


Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 603 196 291

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz że...

Oferujemy usługi z zakresu instalacji gazowych, centralnego ogrzewania, wodno kanalizacyjnych, ciepła technologicznego, wody lodowej

Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi w zakresie małych inwestycji przydomowych jak i z klientami biznesowymi realizując duże projekty w budynkach o wysokim standardzie

Posiadamy uprawnienia do wykonywanych robót specjalistycznych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną w PSG jako wykonawca instalacji wewnętrznych i zewnętrznych sieci