instalacje gazowo sanitarne

szeroki zakres usług

najwyższa jakość

wieloletnie doświadczenie

nowoczesne rozwiązania

bezpieczeństwo i niezawodność


Jak wygląda przegląd kominiarski?

Poprawnie funkcjonujący system kominowy umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza w lokalu, co może zapobiegać między innymi zaczadzeniu. Ma to bezpośredni związek z bezpieczeństwem i zdrowiem człowieka.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Obowiązek przeglądu kominiarskiego stanowiony jest przez Prawo budowlane z 1994 roku. Jest to czynność, która pozwala na zachowanie bezpieczeństwa lokatorów mieszkania, czy domu. Prawo budowlane mówi, że przegląd kominiarski powinien być wykonywany w domach - przynajmniej raz w roku, a w przypadku zabudowy powyżej 200 m2 - dwa razy w roku. Oprócz czyszczenia komina przegląd powinien uwzględniać także czyszczenie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Przegląd kominiarski powinien rozpocząć się od sprawdzenia drożności i szczelności przewodów kominowych. Czynności te wykonywane są na dachu z użyciem specjalistycznego sprzętu. Podczas tych prac następuje także ocena stanu komina. W razie konieczności czyszczone są ściany komina, na których w wyniku spalania z udziałem zbyt niskiej ilości powietrza osadza się smoła. Usunięcie smoły jest istotne, ponieważ jej duże nagromadzenie może doprowadzić do zatkania komina, a w gorszym przypadku nawet do wybuchu, czy zapalenia.

Kolejnym krokiem jest zbadanie pionu i w przypadku bloku - mieszkań, a także urządzeń, które podłączone są pod przewody kominowe. Istotne jest, by przegląd kominiarski wykonywany był przez profesjonalną firmę lub specjalistę. Osoba taka odpowiedzialna jest nie tylko za sprawdzenie drożności komina, czy jego czyszczenie, ale czuwa nad prawidłową budową komina i bada stan techniczny całej instalacji grzewczej. Warto wiedzieć, że w razie wątpliwości można poprosić fachowca o przedstawienie zaświadczenia dotyczącego jego zawodu.

Kary za brak przeglądu kominiarskiego

Prawo nie przewiduje kar urzędowych za brak przeglądów kominiarskich. W przypadku obiektów mieszkalnych kwestia ta regulowana jest zwykle przez odpowiednią spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. W przypadku domów prywatnych warto samemu zadbać o przegląd komina przynajmniej raz w roku. Nie jest to duży wydatek, natomiast brak przeglądu może przełożyć się na zdrowie lub życie lokatorów budynku.

 


Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 603 196 291

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz że...

Oferujemy usługi z zakresu instalacji gazowych, centralnego ogrzewania, wodno kanalizacyjnych, ciepła technologicznego, wody lodowej

Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi w zakresie małych inwestycji przydomowych jak i z klientami biznesowymi realizując duże projekty w budynkach o wysokim standardzie

Posiadamy uprawnienia do wykonywanych robót specjalistycznych

Jesteśmy firmą zarejestrowaną w PSG jako wykonawca instalacji wewnętrznych i zewnętrznych sieci